Kiedy warto korzystać z kantorów Internetowych?

Korzystacie z kantorów Internetowych? Muszę przyznać, że to było moje odkrycie ostatnich lat i jestem ogromną fanką wymiany pieniędzy za ich pośrednictwem. Kilka lat temu każde zagraniczne wakacje oznaczały, że będę przeżywać stres związany z zakupem walut. Nie lubię nosić ze sobą większej gotówki, a samo odwiedzanie kantoru było dla mnie zawsze jakimś stresującym momentem (nie wiem w sumie dlaczego — może jako osoba urodzona w latach 80′ mam jakiś wrodzone przeświadczenie, że posiadanie obcych walut jest czymś złym, a co najmniej podejrzanym ;)).

W związku z tym, od kiedy posługiwanie się kartą za granicą stało się bardziej opłacalne przerzuciłam się na kombinację wypłat z zagranicznych bankomatów oraz płatności którąś z posiadanych kart — obłożoną najmniejszą prowizją. Jednak wiedziałam, że o ile było to bardzo wygodne rozwiązanie, nadal nie należało jednak do optymalnych finansowo. Dlatego kantory internetowe to dla mnie świetne rozwiązanie — pieniądze kupione po korzystnym kursie lądują na odpowiednim koncie walutowym, do którego mam podłączoną kartę płatniczą.

Pierwszym kantorem, z którego korzystałam był Internetowykantor.pl. Od tego czasu pojawiło się ich mnóstwo, a ilość użytkowników (co mnie wcale nie dziwi) ciągle rośnie. Według analiz Currency One liczba rejestracji nowych klientów w kantorach internetowych wzrosła o prawie 21% względem 2017 roku, zaś ilość transakcji wzrosła o 7%. Podejrzewam, że w tym roku nastąpi dalszy wzrost m.in. w związku z nowymi ustawami o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Od stycznia osoba, która pragnie dokonać transakcji przekraczającej 15 tyś. Euro będzie musiała być legitymowana i sprawdzona, czy nie figuruje jako osoba eksponowana politycznie. Obowiązek taki dotyczy też e-kantorów, ale ich przypadku weryfikację robi się raz — najczęściej przy zakładaniu konta lub w przypadku pierwszej transakcji przekraczającej ww. kwotę. Myślę, że część osób, które nie lubią pokazywać swojego dowodu osobistego nieznanym osobom, będzie wolała dokonać wymiany przez Internet.

Jednak główny powód wzrostów to po prostu rosnąca świadomość istnienia kantorów Internetowych i ich zalet. Nie zawsze, ale bardzo często wymiana walut w e-kantorze będzie korzystniejsza niż w kantorze tradycyjnym. Kantory takie mają mniejsze koszty operacyjne. Niektóre (jak Walutomat) opierają się na wymianach społecznościowych, w których to obie strony ustalają wysokość kursu. Łącznie użytkownicy samego kantoru Internetowykantor.pl zaoszczędzili w ubiegłym wieku 122 miliony złotych.

Prawie zawsze zakup walut przez Internet będzie opłacał się bardziej niż kurs zaproponowany przez banki. Na dodatek zakupy możliwe są bez jakichkolwiek opłat. Kiedy więc najbardziej przydaje się możliwość skorzystania z kantoru Internetowego?

Tańsze wakacje

Najtańszym sposobem płacenia w czasie zagranicznych wakacji jest albo odpowiednia karta walutowa, albo gotówka. Niezależnie od tego, którą formę preferujemy obie te opcja wymagają wcześniejszego zakupu walut — co oznacza konieczność zakupów w banku lub kantorze. Tak jak wspomniałam kantory Internetowe najczęściej oferują lepszy kurs niż tradycyjne. I bardzo łatwo porównać ich oferty. Czyli gdy jedziemy na zagraniczne wakacje, zamiast robić rundę po mieście szukając najkorzystniejszego kantoru — korzystamy z Internetowego — pieniądze lądują na koncie walutowym. Można je albo wypłacić (trzeba sprawdzić koszty takiej operacji w Waszym banku) albo korzystać z karty podpiętej pod to konto.

Jeśli planujecie swoje wakacje z wyprzedzeniem, dobrym zwyczajem jest odkładanie przez cały rok, co miesiąc pewnej kwoty z przeznaczeniem na wydatki okołowyjazdowe. Dzięki temu wakacje nie rujnują budżetu w miesiącu, w którym się odbywają. Jeśli od początku wiecie, gdzie się udacie, lub przynajmniej jaka waluta tam obowiązuje — zamiast co miesiąc po prostu odkładać pieniądze na koncie oszczędnościowym, można od razu kupować odpowiednie waluty. Warto przy tym oczywiście obserwować kurs walut, by zakupy robić w miarę możliwości najlepszym momencie. Inna strategia to jednorazowy zakup w momencie, gdy kurs walut jest najkorzystniejszy. Trzeba wtedy śledzić wiadomości i strać się wybrać moment, gdy dana waluta jest najtańsza. Taka strategia jest oczywiście ryzykowna — nigdy nie wiadomo, w którą stronę pójdą kursy. Ale w wielu sytuacjach ma szanse powodzenia.

Spłata i nadpłata kredytów

Kantory Internetowe to świetne rozwiązanie dla osób, które mają kredyt w obcej walucie. Podobnie jak w przypadku oszczędzania na wakacje, można albo co miesiąc starać się wybrać dobry moment na zakupy i zamiast polegać na banku, by dokonał przewalutowania — spłacać swój kredyt zakupionymi Frankami lub Euro (o ile oczywiście umowa z bankiem na to zezwala). W przypadku zawirowań kursowych można spróbować zrobić jednorazowo większe zakupy i albo przeznaczyć je na raty w kolejnych miesiącach, albo na nadpłatę kredytu.

Niezależnie od wybranej metody, ze względu na to, że banki zarabiają m.in. na tzw. spreadzie (czyli różnicy między ceną zakupu i sprzedaży waluty), a na dodatek często ma dodatkowe opłaty za przewalutowanie, praktycznie zawsze koszt zakupu waluty w kantorze internetowym będzie niższy o jakieś 10 groszy niż to, co oferuje bank. Niby nie jest to jakaś wielka różnica, ale w kontekście kwoty całego kredytu oszczędności są znaczne. Sama nie mam kredytu w zagranicznej walucie. Gdybym miała pewnie szukając sposobów na obniżenie kosztów odkryłabym e-kantory jeszcze wcześniej 😉 (Internetowykantor.pl działa od 2010 roku, ja odkryłam go chyba w 2014…)

 

Rozszerzanie portfolio oszczędności i inwestycji

Obecnie oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych jest mizerne (nawet w przypadku promocji po odliczeniu podatku i biorąc pod uwagę inflację wychodzi się ledwie na plus). Nic więc dziwnego, że ludzie szukają innych sposobów lokowania oszczędności. Waluty nie są na pewno najbezpieczniejszą metodą i w odróżnieniu od lokat nie dają gwarancji zysków — jest to już raczej forma inwestycji (a nawet spekulacji). Na kurs walut ma wpływ wiele czynników, z czego duża część ma charakter polityczny. Kurs funta podlegał ostatnio wahaniom związanym z negocjacjami w sprawie Brexitu — gdy sugerowane warunki wyjścia były raczej łagodne dla Wielkiej Brytanii — rósł, gdy szala przeważała się na korzyść twardych warunków — malał. Wojna handlowa pomiędzy Chinami a Stanami zjednoczonymi również powodowała, że kursy walut miały większą niż przeciętną amplitudę zmian. Na pewno nie polecałabym trzymania oszczędności w obcej walucie osobom, które nie mają w zwyczaju śledzić tego, co się dzieje na świecie. Natomiast jest to dosyć ciekawa opcja rozszerzająca portfel oszczędności i inwestycji. Dobrze wtedy śledzić wiadomości ze świata i czytać wypowiedzi ekspertów na temat prognoz kursów walut (chociaż słyszałam teorię, że prognozy tzw. ekspertów finansowych sprawdzają się rzadziej niż by to wskazywał rachunek prawdopodobieństwa). Na stronie Currency One znajduje się dosyć przystępny raport o prognozach na rynkach walutowych, plus trochę statystyk dotyczących kantorów Internetowych – „Raport na temat kantorów internetowych„. Ten rok zapowiada się ciekawie, jeśli chodzi o rynki finansowe i możemy spodziewać się wahań głównych walut.

Ja kilka razy w 2018 pokusiłam się o zakup walut w momentach, gdy ich kurs był korzystny — na pewno nie zrobiłabym tego, gdybym musiała pofatygować się do stacjonarnego kantoru, a następnie wpłacać pieniądze na konto.

 

Dodatkowe zalety kantorów Internetowych

Oprócz korzystnych kursów i wygody, niektóre kantory Internetowe mają szereg dodatkowych opcji, które powodują, że jeszcze bardziej nadają się jako narzędzie obniżające koszty wakacji, kredytu lub jako sposób trzymania oszczędności. Oprócz tego, że można po prostu zalogować się i kupić waluty większość kantorów Internetowych oferuje opcje planowanego zakupu walut:

  • Zakup walut poniżej określonego kursu — możemy złożyć zlecenie zakupu walut w momencie, gdy kurs spadnie do określonej przez nas kwoty. To świetne rozwiązanie zarówno w przypadku regularnego oszczędzania na wakacje, jak i spłaty kredytu. Jedyne ryzyko jest takie, że jeśli kurs nie zejdzie poniżej ustalonej przez nas kwoty, wtedy transakcja nie będzie miała miejsca. Może się wiec okazać, że w dniu spłaty raty kredytu nie mamy odpowiedniej ilości pieniędzy na koncie. W przypadku kantorów społecznościowych (jak Walutomat) działa to mniej więcej na zasadzie aukcji: my proponujemy jakiś kurs, a po drugiej stronie sprzedający decydują, czy chcą go zaakceptować — gdy ktoś taki się znajdzie dochodzi do transakcji.
  • Zakup konkretnego dnia — można zaplanować, by zakup walut odbył się np. 2-3 dni przed przewidywaną datą spłaty raty kredytu. To dobra opcja dla osób, które chcą uzyskać kurs, który jest prawdopodobnie korzystniejszy, niż spłata raty poprzez ściągnięcie przez bank odpowiedniej kwoty i przewalutowanie, ale nie koniecznie zależy im na tym by wymiana odbyła się po konkretnym kursie. W niektórych kantorach internetowych (np. InternetowyKantor.pl istnieje połączenie tych dwóch opcji — czyli możemy zlecić zakup po określonym kursie, a jeśli taki nie wystąpi zakup i tak odbędzie się wskazanego dnia).

Przykłady kantorów Internetowe

W kolejnym wpisie napiszę więcej na ten temat, tutaj podam tylko dwa większe kantory Internetowe

  • Internetowykantor.pl — Kantor oferuje całkiem niezłe kursy walut zarówno przy sprzedaży, jak i zakupie.  Zaletą jest to, że mamy możliwość bezpłatnego błyskawicznego przelewu do 9 najpopularniejszych banków. Internetowykantor.pl oferuje także zniżkę na Kartę Dużej Rodziny (obniżają marżę o 20%). Skorzystanie ze zniżki wymaga przesłania zdjęcia karty i zaakceptowania jej przez pracownika. Warunki ulgi opisane są na stronie („Karta Dużej Rodziny w InternetowyKantor.pl”). Uwaga — istnieje też strona kantoru o odwrotnej nazwie — KantorInternetowy — to inna firma. Nigdy nie korzystałam z ich usług. Strona ma podobny wygląd ale jest mniej profesjonalna i nie budzi mojego zaufania (nie jestem pewna, czy objęci są nadzorem KNF – nie znalazłam takiej informacji na stronie).
  • Walutomat.pl. To w sumie nie kantor, a raczej platforma społecznościowa wymiany walut. Waluty możemy zarówno sprzedawać, jak i kupować i sami ustalamy kurs — troszkę jak na portalu aukcyjnym

 

Korzystaliście już kiedyś z kantoru Internetowego? Do wakacji zostało jeszcze sporo czasu, ale może warto zacząć zbierać na nie, potencjalnie już w odpowiedniej walucie?

Podziel się: