Edukacja Finansowa Dzieci – absolutne podstawy

Zastanawiaam się, jak zacząć ten wpis unikając truizmów typu „wszyscy chcemy dla naszych dzieci jak najlepiej”, „daj głodnemu rybę…”itp. Ale wiecie – w sumie temat edukacji finansowej dzieci opiera się na truizmach. Edukacja finansowa dzieci to absolutna konieczność i stety lub niestety musimy zająć się nią my – rodzice, gdyż tematów okołofinansowych w programie nauczania jest niewiele. Jeśli w ogóle jakieś są.

A tematem na pewno warto się zająć, gdyż im lepiej nasze dzieci będą zarządzały finansami osobistymi, tym mniejszy będzie nasz koszt emocjonalny ich dorosłości ;). Nie mówiąc już o tym, że możemy dzięki temu zmniejszyć nasz fundusz awaryjny, na finansowe niespodzianki, które taki nieprzygotowany młody człowiek może sobie i nam zafundować.

Co więc należy zrobić by nasze dzieci uniknęły błędów popełnianych przez nasze pokolenie i by w przyszłości potrafiły zarządzać swoim majątkiem najlepiej jak to możliwe?

Warto tu wziąć pod uwagę, jak uczą się dzieci. A uczą się przede wszystkim przez obserwację oraz własne doświadczenie. Na nic zdadzą się więc długie wywody o etyce pracy, wartości pieniądza i konieczności oszczędzania. Musimy dzieciom POKAZAĆ jak zarządzać budżetem, a następnie pozwolić im tego DOŚWIADCZYĆ.

1. Świeć przykładem

Niestety – ciężko będzie nam nauczyć dzieci rozsądnego gospodarowania pieniędzmi, jeśli sami tego nie robimy. Dzieci patrzą na nas, obserwują, wyciągają wnioski i…naśladują, a przynajmniej tworzą sobie jakieś schematy postępowania. Jeśli sami nie mamy dobrych nawyków finansowych nauczenie ich dzieci będzie niezwykle trudne. W takiej sytuacji zacznijcie po prostu edukację finansową razem z dzieckiem.

2. Bądź widoczny

Nawet jeśli finansowym ninja już jesteś, lub niewiele Ci brakuje, samym swoim zachowaniem możesz kształtować dobre nawyki u swoich dzieci o ile je…widzą. Często sprawami finansowymi zajmujemy się jak dzieci już śpią. Oznacza to, że umyka im znaczna część naszego ” finansowego backstage’u”. Wyjdźmy z szafy! Niech dzieci widzą część planowania budżetu, niech widzą jak płacimy rachunki, niech widzą jak wychodzimy z długów. Jeśli dopiero sami uczymy się gospodarności szczególnie ważne jest by dzieci to widziały.

3. Odmawiaj sobie przy dziecku

Punkt powiązany z poprzednim. Zabieramy dzieci na zakupy, pokazujemy im jak płacimy. To czego dzieci nie mają często szansy zobaczyć to…nasze niewykonane zakupy. Te wszystkie rzeczy, których sobie nie kupiliśmy, nasze rozterki, czy możemy sobie na coś pozwolić. Oczekujemy od naszych dzieci, że odstąpią od swoich pragnień i zrezygnują z jakiejś zachcianek, a one rzadko mają okazję zobaczyć jak my to robimy. Z perspektywy dziecka dorośli kupują sobie wszytko, czego tylko chcą. Pokażmy dziecku jak wzdychamy do czegoś, jak oszczędzamy na coś pieniądze i pokazujmy, że bywa iż nie kupujemy tego, co jest z kolei naszą zachcianką.

4. Rozmawiaj

Tłumacz dziecku swoje decyzje finansowe, nie ukrywaj problemów. Nie chodzi o to, by obarczać dziecko ciężarem swoich problemów finansowych, ale jeśli macie jakieś długi, dobrze by było, by dziecko wiedziało, że macie jakieś zobowiązania finansowe, i że to dlatego musicie np.powstrzymać się od jakichś zakupów. Tłumacz dziecku co robisz, gdy wyciągasz pieniądze z bankomatu i wyjaśnij skąd się tam biorą. Tłumacz mechanizm reklamy i promocji. Opowiadaj o zasobach naturalnych i energii i wyjaśniaj dlaczego trzeba je oszczędzać. Nie unikaj pytań dziecka o pieniądze, waszą kondycję finansową, nierówności społeczne. Bądź szczery i nie kłam. Jeśli masz problem z niektórymi pytaniami posiłkuj się odpowiednimi lekturami (co pięknie prowadzi nas do kolejnego punktu.

5. Czytaj

Na rynku jest w sumie niewiele książek wspierających edukację finansową dzieci. Na szczęście te, które są dostępne są świetne. Dla najmłodszych proponuję „Basia i pieniądze” oraz Zuzia dostaje kieszonkowe”. Dla ciut starszych dzieci dobra będzie nowość na rynku wydawniczym Julek i dziura w budzecie” oraz przezabawna (jak wszystkie autorstwa Grzegorza Kasdepke) ksiażka „Zaskórniaki i inne dziwadła z krainy portfela”. Dla starszych dziecipolecam „Rozmowy z użyciem głowy,czyli ekonomia dla dzieci„, Pieniądze nie rosną na drzewach oraz Ekonomia. To o czym dorośli Ci nie mówią„.

6.Ucz odraczania gratyfikacji

Badania pokazują*, że jednym z lepszych predyktorów przyszłego sukcesu dzieci, jest ich umiejętność odraczania gratyfikacji. Ćwiczmy ją więc z nimi. Proponujmy małą pryjemność od razu, lub większą później. Nie chodzi o to, by oduczyć dzieci spełniania małych zachcianek od razu, ale by pokazać im, że czasami warto zaczekać.

7. Pozwól doświadczać

Zabieraj dziecko na zakupy i pozwalaj mu samodzielnie dokonywać zakupów – najpierw pod nadzorem, potem samodzielnie. Baw się z dzieckiem w sklep, bank, graj w Monopoly i gry strategiczne, w których trzeba zarządzać zasobami. Podczas gry lub zabawy dziecko bardzo szybko się uczy jest wiec todoskonały sposób by zrozumieć co to jest inwestycja, dług, kiedy warto gromadzić dobra, a kiedy pozwolić im na nas pracować.

8. Dawaj dziecku kieszonkowe

To chyba najważniejszy podpunkt. Nie ma lepszego sposobu nauki zarządzania majątkiem, niż posiadanie własnych pieniędzy i samodzielne decydowanie, co z nimi zrobić. Dziecko będzie popełniało błędy, ale każdy z nich będzie cenną lekcją. Kieszonkowe może nauczyć dziecko oszczędzania, wzmocni umiejętność odraczania gratyfikacji, dziecko samo będzie mogło się przekonać, że pieniądze nie są nieograniczonym zasobem, pomoże mu zrozumieć, dlaczego wydatki warto planować. Dając dziecku kieszonkowe stwarzamy też świetną przestrzeń do rozmów o finansach – mamy dodatkową okazję do rozmów o pieniądzach i sposobach na zarządzanie  nimi. W przypadku starszych dzieci to także możliwość wprowadzenia takich terminów jak procent składany, debet.

Mój pięciolatek od niedawna dostaje swoje kieszonkowe i od tego czasu jego zrozumienie finansów osobistych rośnie w niewiarygodnym tempie. Opiszę wkrótce jak to u nas wygląda, co było najtrudniejsze i co zamierzamy robić w przyszłości.

*M.in słynny „test pianki” (ang. marshmallow test) przeprowadzony po raz pierwszy w latach 60′ przez profesora Waltera Mischela z Uniwersytetu Stanfordzkiego.

Mischel przedstawiał dzieciom propozycję: możesz zjeść jedną piankę teraz, albo poczekać chwilę aż wrócę i wtedy dostać aż dwie. Jeśli dziecko wybierało czekanie, badacz wychodził zostawiając je sam na sam z pianką. Dzieci mogły w każdej chwili użyć dzwonka, który przywoływał badacza – jesli wezwały go w ten sposób mogły zjeść pozostawioną słodycz. Po dwudziestu latach sprawdzono jak sobie radzą na uczelni i w życiu. Z grupy badawczej około 30% maluchów potrafiło poczekać 15 minut aby otrzymać drugą piankę i to właśniete dzieci odnosiły największe sukcesy jako młodzi dorośli.

 

Podziel się: