Karta Dużej Rodziny – ile zaoszczędziliśmy – Listopad 2017

Jeśli chodzi o promowanie dużych rodzin,  to wszyscy słyszeli o 500+, jednak nie jest to jedyny program nieporadnie starający się o poprawę demografii naszego kraju. Oprócz niego istnieje jeszcze Karta Dużej Rodziny; jest to system zniżek dla rodzin 3+. Przysługuje ona wszystkim rodzinom z conajmniej trójką dzieci (niezależnie od dochodów). Karta dla rodziców jest dożywotnia, dla dzieci zaś albo do 18 albo do 25 roku życia (w przypadku gdy dziecko uczy się w szkole lub szkole wyższej).

Aby otrzymać Kartę Dużej Rodziny należy złożyć wniosek w gminie odpowiadającej miejscu zamieszkania. Wykaz instytucji przyjmujących wnioski o przyznanie Karty Dużej Rodziny znajduje się tutaj.

Niedługo napiszę post z instrukcjami, jak wypełnić taki wniosek.

W chwili obecnej zniżki oferuje około 10 tysięcy punktów na terenie całego kraju. Dzięki Karcie osoby z rodzin wielodzietnych mogą korzystać m.in. z ustawowych zniżek na przejazdy kolejowe – rodzice lub małżonkowie rodziców 37 proc. na bilety jednorazowe oraz 49 proc. na miesięczne; zniżek w opłatach paszportowych – 75 proc. w przypadku dzieci i 50 proc. w przypadku rodziców i małżonków rodziców oraz darmowych wstępów do parków narodowych.

Muszę przyznać, że karta jest znacznie bardziej przydatna mieszkańcom miast (i to szczególnie tych dużych), niż wsi i miasteczek. Ilość punktów oferujących zniżki poza największymi aglomeracjami jest dosyć marna. Na szczęście jest kilka ogolnopolskich sieci, które mają upusty dla rodzin wielodzietnych. Przeglądając listę usługodawców i punktów handlowych wyłapałam także trochę sklepów Internetowych. Wydaje mi się, że największych oszczędności możemy spodziewać się w kategorii Transport, m.in. dzięki wspomnianej wcześniej zniżce na PKP. Ponadto w programie uczestniczą dwie sieci stacji benzynowych – Orlen i Lotos – obie oferujące posiadaczom KDR paliwo o 5groszy taniej (lub więcej w przypadku paliw premium).

Z wywiadów z zaprzyjaźnionym rodzinami 3+ wiem, że korzystają oni także ze specjalnych ofert operatorów telefonicznych. Zniżki i specjalne pakiety dla posiadaczy KDR mają T-mobile oraz Play.

Listę punktów honorujących KDR znajdzesz tu.

Nasze Karty Dużej Rodziny otrzymaliśmy pod koniec października (okres oczekiwania na wyrobienie karty jest dosyć długi – może to trawać nawet dwa miesiące) i przez cały listopad notowałam, ile dzięki karcie zaoszczędziliśmy. Akurat listopad był u nas miesiącem niezbyt  dużych wydatków w związku z tym szczerze mówiąc nie mieliśmy zbyt wielu okazji by ze zniżek skorzystać. Ponadto, ponieważ przebywam na urlopie macierzyńskim nie jeżdżę obecnie pociągiem. Gdy wrócę do pracy, na pewno skorzystam z możliwości kupienia biletu dużo taniej.

Transport

W listopadzie tylko 2 razy skorzystaliśmy z KDR przy zakupie paliwa. Wynikało to z tego, że najbliższa nam stacja Orlen jest akurat w remoncie i by zrekompensować niewygody oferuje własne zniżki – 15 groszy na litrze. W związku z tym pierwsze dwa tankowania zrobiliśmy korzystając z Karty Dużej Rodziny, ale wszystkie kolejne – używając kuponów Orlenu.

W listopadzie dzięki KDR oszczędziliśmy na paliwie 4,25 zł.

Żywność

Jeśli chodzi o ogólnopolskie sieci sklepów honorujące Kartę Dużej Rodziny to są to Carrefour oraz Piotr i Paweł. W żadnym z nich nie robimy zakupów. Nie mamy w pobliżu żadnego Carrefoura ani nie jesteśmy w obrębie ich transportu produktów żywnościowych. Piotr i Paweł niby jest stosunkowo niedaleko, ale konieczna jest jazda samochodem. Z kolei wysyłka średnio by mi się oplacała- oszczędności wynikające z KDR zostałyby zniwelowane przez koszt dostawy. Większość zakupów spożywczych robię lokalnie- w pobliskich delikatesach i warzywniaku. Robimy także zakupy w Biedronce i Lidlu. I właśnie Lidl od niedawna zaczął oferować zniżki dla dużych rodzin. Rabat w wysokości 10% przysługuje za zakupy warzyw i owoców, pieczywa, produktów Cien, Solevita oraz chemii W5.  Ponadto zniżka przysluguje przy zakupie sloiczków dla dzieci Bobovita, Bebiprima i Hipp. Więcej na temat promocji można przeczytać na stronie Lidla. Z tych produktów my w Lidlu kupujemy praktycznie tylko warzywa i owoce.  W tym miesiącu wydaliśmy w Lidlu 86,4 zł na tę kategorię, w związku z tym nasza oszczędność to 8,64zł.

Kultura, sztuka, edukacja

W tym miesiącu tylko dwa razy byliśmy w jakimś muzeum, ale akurat w żadnym z nich nie było specjalnej oferty dla Dużych Rodzin. Odwiedziliśmy Muzeum Geologiczne, które jest darmowe dla wszystkich (serdecznie polecam odwiedziny; muzeum nie jest duże, ale moim zdaniem bardzo ciekawe) oraz Muzeum Ewolucji (gdzie kupiliśmy bilet rodzinny za 20 zł; przysługuje każdej rodzinie i opłaca się już przy jednym dziecku).W muzeum ewolucji możecie.in. przekonać się jak nie ewoluuja muzea. Wygląda ono prawie identycznie, jak pod koniec lat 80′, kiedy to odwiedziłam je z rodzicami po raz pierwszy.

Kwota zaoszczedzona w tej kategorii: 0 zł

Zabawki/Papiernik

W tym miesiącu akurat trafił nam się zakup zabawkowy. Kupowaliśmy prezent dla córki nowopoznanej kuzynki. Zakupu dokonaliśmy w sklepie MamaGama i dzięki 7% rabatowi zaoszczędziliśmy 5,04 zł.

Inne

W listopadzie wyrabialiśmy paszport dla naszego nowego obywatela. Ponieważ posiadamy KDR zapłaciliśmy 15 zł zamiast 30.

Podsumowanie

W listopadzie dzięki posiadaniu Karty Dużej Rodziny zaoszczędziliśmy 32,93zł. Niby nie dużo, ale wynika to z dosyć niskich wydatków w tym miesiącu, a także faktu, że mało podróżowaliśmy i zwiedzaliśmy. Podejrzewam, że w kolejnych miesiącach oszczędności mogą być większe.

Co robię z pieniędzmi zaoszczedzonymi dzięki KDR?

Póki co, zaoszczędzone pieniądze przelałam po prostu na konto oszczędnościowe. Ale rozważam dwie inne opcje – utworzenie sub-konta „Rodzinne przyjemności” i wydawanie tych pieniędzy na jakieś dodatkowe atrakcje i wyjścia typu dodatkowe lody lub wyprawa do cukierni. Druga opcja to przeznaczenie części tych pieniędzy na kieszonkowe dla najstarszego syna, a reszty na przyszłe kieszonkowe pozostałych dzieci. Nasz syn niedawno skończył 5 lat i to chyba właściwy czas by zaczął dostawać jakieś własne pieniądze.

 

Podziel się: