Jak wyrobić Mobilną Kartę Dużej Rodziny?

Mam nadzieję, że wiecie, czym jest Karta Dużej Rodziny. Jeśli nie – zapraszam do wpisu, gdzie podaję podstawowe informacje o karcie, a także pokazuję, jak z niej korzystaliśmy w pierwszym miesiącu po otrzymaniu.

A wiedzieliście, że od niedawna Karta Dużej Rodziny jest dostępna także w wersji na telefon? Koniec z noszeniem dodatkowych plastików w portfelu -wystarczy telefon i odpowiednia aplikacja. Ucieszą się pewnie Ci, którzy mają naprawdę dużą rodzinę, oraz Ci, którzy korzystają z karty na tyle sporadycznie, że nie chce im się jej nosić na codzień. Nie zawsze mamy kartę ze sobą, gdyż nie spodziewamy się, że możliwe będzie jej użycie. Czasami sklepy i usługodawcy potrafią nas zaskoczyć, ciągle też pojawiają się  nowi partnerzy programu. Mobilna Karta Dużej Rodziny jest wtedy świetnym rozwiązaniem.

Co trzeba zrobić by wyrobić Mobilną Kartę Dużej Rodziny?

Niestety – trzeba zacząć od…złożenia wniosku. Niezależnie od tego, czy macie kartę w wersji plastikowej, czy też wnioskujecie o KDR po raz pierwszy.

Opcje są dwie – albo bez wychodzenia z domu poprzez ePUAP/Empatię, albo bardziej tradycyjnie – w lokalnym urzędzie gminy/dzielnicy. Szczerze mowiąc papierologii jest niemalże tyle samo;). Zaletą wysyłania wniosku przez Internet jest to, że można to zrobić bez wychodzenia z domu, ale wymaga posiadania albo podpisu kwalifikowanego, albo Profilu Zaufanego. Na szczęście Profil Zaufany można teraz utworzyć za pomocą konta bankowego – taką opcję oferuje obecnie większość banków – jeśli takiego profilu jeszcze nie macie wejdźcie poprostu na stronę swojego banku i sprawdźcie, jak to najłatwiej zrobić. Jest to bezpłatne narzędzie, dzięki któremu możesz potwierdzać swoją tożsamość w internecie (służy jako elektroniczny podpis). Za jego pomocą możesz łatwo, szybko i bezpiecznie wysyłać oraz sprawdzać dokumenty w różnych serwisach urzędowych. Polecam, gdyż może się przydać do zalatwiania wielu urzędowych spraw ( w tym wnioskowania o 500+).

Zaletą załatwiania tego osobiście jest to, że jeśli macie miłe panie w urzędzie (ja mam :)), to będziecie mieć pewność, że wniosek jest prawidłowy.

Niezależnie od metody składania wniosku – przez Internet lub osobiście, nie powinniście czekać na dane logowania dłużej niż kilka dni. Ja maile i SMSy z danymi dostałam po dwóch dniach. Jeśli to wasz pierwszy wniosek to trwa to dłużej, gdyż Wasze dane muszą być jeszcze zweryfikowane.

Składanie wniosku o Mobilną Kartę Dużej Rodziny przez Internet

Zacznijcie od wizyty na stronie http://empatia.mpips.gov.pl/Po lewej stronie znajdziecie Menu – wybierzcie opcję eWnioski.

Empatia strona

Tutaj konieczne będzie użycie Profilu Zaufanego. Jeśli jeszcze go nie macie, można go założyć, lub bezpośrednio przejść do weryfikacji – jedyne co musicie zrobić to wybrać swój bank i zalogować się do jego platformy Internetowej.

login - profil zaufany

Po potwierdzeniu tożsamości zostaniecie przekierowani z powrotem do eUrzędu, gdzie należy wybrać Wniosek o Kartę Dużej Rodziny.

wniosek o KDR

Konieczne jest wybranie swojego urzędu – wpiszcie po prostu nazwę gminy/miejscowości/dzielnicy, a powinna wam się wyświetlić lista urzędów

wniosek o kdr - wybor urzedu

Następnie trzeba wypełnić wniosek. Potrzebujecie tylko imię i nazwisko, PESEL oraz adres każdego członka rodziny, dla którego wyrabiacie kartę. Nie jest potrzebny żaden dokument. Najpierw dodajemy członków rodziny, następnie przy każdym zaznaczamy jaką kartę chcemy wyrobić

karta dużej rodziny - wniosek

W przypadku każdej osoby określamy rolę w rodzinie (dziecko, rodzic). W przypadku dzieci dodajemy także imiona i nazwiska rodziców. Wybieramy, kto ma możliwość pokazywania danej karty na telefonie. Ma to szczególne znaczenie w przypadku małoletnich dzieci, które same nie mają telefonów – w takiej sytuacji ich karty pokazują rodzice. W przypadku dzieci posiadających telefony, karta może być widoczna i na telefonie dziecka i rodzica.

wniosek o kdr członkowie rodziny

My na wszelki wypadek każdemu z nas (rodziców) umożliwiliśmy wyświetlenie kart wszystkich członków rodziny. Żadne z naszych dzieci nie ma telefonu, za to obydwoje możemy wyświetlać ich karty.

W przypadku każdego członka rodziny należy podać numer telefonu i mail. Jeśli dziecko nie posiada telefonu podajemy numer telefonu i mail dowolnego rodzica. Po prostu na ten numer wysłane zostaną dane logowania.

Po wypełnieniu wniosku należy jeszcze autoryzować transakcję – możemy znowu zrobić to za pomocą bankowości elektronicznej.

kdt - wypełnianie wniosku

Składanie wniosku w urzędzie

Jeśli już wcześniej składaliście wniosek o KDR, po dane do jej mobilnej wersji idziecie do tego samego urzędu.  Trzeba ponownie wypełnić wniosek.Wzór dokumentu znajdziecie TU. Dodatkowo trzeba wypełnić formularz ustalający, kto ma wyswietlać czyją kartę. Wniosek TU.

Jeśli składacie wniosek po raz pierwszy potrzebne jest jeszcze oświadczenie o sprawowaniu opieki rodzicielskiej, lub też inne wnioski zależne od sytuacji Waszej rodzinie. Pełną listę wniosków znajdziecie na stronie https://rodzina.gov.pl/duza-rodzina/karta-duzej-rodziny?dzial=pliki

Skąd ściągnąć Aplikację Karta Dużej Rodziny?

Aplikacja nazywa się mKDR i jest dostępna po prostu ze sklepu Google Play lub App Store:

App Store – mKDR – https://itunes.apple.com/pl/app/mkdr/id1325053630?l=pl&mt=8

Google Play – mKDR- https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.pwpw.mkdr&hl=pl

Jak zalogować się do aplikacji – Mobilna Karta Dużej Rodziny?

Gdy wniosek zostanie przeprocesowany przez urząd powinniście dostać maile z powiadomieniem, że karta jest już dostępna, wraz z linkami skąd można ją pobrać. W mailu znajduje się również numer karty. Równocześnie powinniście dostać SMSy z loginami do kart (w SMSie nie jest podany cały numer karty tylko jej ostatnie cztery cyfry).

Mobilna Karta Dużej Rodziny Logowanie

Numer karty najlepiej przekopiować z maila, natomiast hasło – z SMS. Wystarczy, że wpiszecie dane jednej karty – nie trzeba wklepywać numerów pozostałych.

Mobilna Karta Dużej Rodziny

 

Jakie funkcjonalności ma Mobilna Karta Dużej Rodziny?

Podstawowa to po prostu wyświetlanie kart rodziny. Ale dodatkowo apka ma opcję geolokalizacji partnerów.

mKDR - geolokalizacja

Szczerze mówiąc, nie jestem 100% pewna, czy wyświetla wszystkich partnerów. Np. w swojej okolicy nie widzę Lidla, gdzie karta jest honorowana przynajmiej do czerwca 2018. Podejrzewam, że geolokalizacja uwzględnia tylko stałych partnerów karty.

Korzystacie już z Mobilnej Karty Dużej Rodziny?

Podziel się: